Dachówka – 7 ciekawych i ważnych informacji przed wyborem

Wśród niewielkiej ilości pokryć dachowych dachówka do dzisiaj jest najbardziej popularna. Wynika to z jej uniwersalnego charakteru, ale także wielości: kształtów, kolorów i wzornictwa. Produkowana jest tylko z gliny lub cementu, może zawierać także dodatek włókien szklanych. Stosowana od tysięcy lat, obecnie przybiera wiele więcej form i kształtów niż dawniej. Między innymi na tego typu cechy zwrócimy uwagę poniżej.

To co najważniejsze dla posiadacza domu

Wybierając pokrycie dachu budowanego domu zastanawiamy się najczęściej nad wyborem dachówki. Niekoniecznie jest to powiązane z jej różnorodnymi cechami, a bardziej z tradycją i urzekającym wyglądem. Nie ma bowiem wątpliwości, że stanowi ona ozdobę budynku. Dzisiaj jednak nie musi już być czerwona, ani posiadać tradycyjnego kształtu. Wybór na rynku jest bardzo duży, pozwala dowolnie dopasować wiele cech omawianego pokrycia dachowego na przykład do elewacji. Poniżej wybraliśmy kilka z różnych cech, by ten, nie tylko estetyczny, wybór ułatwić. I tak dachówka:

  1. Ceramiczna przetrwa nawet ponad 100 lat i jest zdecydowanie najtrwalszym wariantem – pamiętając, że już starożytne budynki były nią pokrywane i niektóre z nich można zobaczyć do dzisiaj (stosowali je Rzymianie, a jeszcze wcześniej Chińczycy.
  2. Cementowa obliczona jest na 80 lat trwałości, a dla porównania blachodachówka na 70 lat – w najwyższej klasie (co stanowi ciekawostkę, gdyż jak stąd wynika, produkt nowoczesnej technologii ustępuje tradycyjnym). Jednak należy zaznaczyć, że ma ona zaletę przewyższającą klasyczne produkty, jest od nich znacznie lżejsza, dlatego dobrze sprawdza się na lekkich i delikatnych konstrukcjach.
  3. Występuje w wielu kształtach, spośród których do najpopularniejszych należą: karpiówka, marsylka, esówka, mnich-mniszka i zakładkowa (uwagę przykuwają też heksagonówki oraz dachówki płaskie). Warto zapoznać się z ich kształtem na stronie internetowej M3 Dachy i zastanowić się, które najlepiej będą pasowały do pokrywanego dachu, typu budynku, a nawet jego otoczenia.
  4. Może być fotowoltaiczna. W Polsce jeszcze nie jest powszechnie stosowana (decyduje o tym prawdopodobnie wysoka cena). Budujący swój dom zwolennicy odnawialnych źródeł energii są jednak nią zainteresowani.

Spośród wielu urozmaiceń estetycznych można uzyskać miedzy „mokry efekt”, dzięki któremu dach na co dzień wygląda tak, jakby przed chwilą padał deszcz. Efekt ten uzyskuje się dzięki barwieniu nabłyszczającymi farbami. Całość pozostaje przy tym trwała, odporna na zabrudzenia i na porastanie mchem.

dachówka

Krótko o niedogodnościach

Takie pokrycie dachowe porasta mchem, jeżeli nie jest odpowiednio zabezpieczone. Fakt, niektórzy właściciele domów uznają to za ozdobę, lecz większość chce mchu uniknąć. Jego rozrostowi zapobiegają technologie produkcji – angobowa powłoka i szkliwienie. Wybierając zatem asortyment wysokiej jakości, możesz uniknąć niechcianego omszenia.

Warto zwrócić uwagę również na szczelność, zwłaszcza w budynkach, które wymagają dobrej izolacji termicznej od strony dachu. Uznaje się, że największą szczelność daje mnich-mniszka, karpiówka i esówka. Warto o tym porozmawiać w sklepie przed zakupem.

Poszukując odpowiedniego pokrycia dachu własnego domu należy brać pod uwagę parametry techniczne, które zarówno wpływają na trwałość produktu, jak i wspomnianą powyżej szczelność. Przez dach ulatuje ciepłe powietrze i brak współdziałania poszycia wraz z jego zewnętrzną warstwą może przyczyniać się do zwiększenia kosztów ogrzewania.

O naprawie dachówki i kosztach mówią dekarze z M3 Dachy w Radomiu

Naprawa dachu może być konieczna zarówno po jego miejscowym uszkodzeniu, jak i na przykład po zakupie starego domu. W drugim wypadku nierzadko właściciele decydują się na wymianę wszystkiego, co znajduje się na więźbie dachowej. W pierwszym, każdy właściciel domu jest zainteresowany raczej miejscową naprawą, choć zależy to od skali uszkodzeń – dlatego warto podczas zakupu zaopatrzyć się w pewien zapas dachówki właśnie po to, by służyła ona do ewentualnych przyszłych napraw. Po wielu latach można już bowiem nie znaleźć w sklepach produktu zastosowanego na dachu.

Dekarze z M3 Dachy w Radomiu nie polecają napraw wykonywanych samodzielnie. W okolicy zawsze znajdzie się fachowiec, który zapewni specjalistyczną i pewną naprawę. Usługa nie musi być przy tym droga. Wszystko jednak zależy w większym stopniu nie od materiału, a od sposobu montażu. Dlatego polecamy przed zakupem dachówki również o to zapytać w sklepie, zyskując w ten sposób informacje o tym, czy ewentualna naprawa części dachu będzie skomplikowana. Rzutować to będzie bezpośrednio na jej koszty. Natomiast generalnie do najłatwiejszej w wymianie należy karpiówka i esówka (do najtrudniejszych te, które posiadają wyprofilowane zamki).

Zobacz też Blacha trapezowa – uniwersalny charakter i zastosowanie w budownictwie

Menu