Blacha trapezowa – uniwersalny charakter i zastosowanie w budownictwie

Blacha trapezowa to jeden z tych materiałów, który znajduje szerokie zastosowanie w budownictwie zarówno przez wzgląd na jej uniwersalność, jak i różne formy, jakie przyjmuje. Pokrywa się nią dachy, ale także elewacje, hale, magazyny i inne obiekty przemysłowe czy handlowe. Coraz częściej wykorzystuje się ją również w budynkach gospodarczych, a także mieszkalnych. Nazwa pochodzi od kształtu – są to profile w formie trapezów, od niemal niewidocznych, wysokości 6 mm po znacznie wyższe, mierzące 160 mm.

Jakie są rodzaje blachy trapezowej

Blachy trapezowe są pokrywane różnego rodzaju powłokami, które wpływają na ich właściwości. Wyróżniamy w związku z tym wersje:

 • ocynkowane – a następnie po utlenieniu malowane;
 • alucynkowe – pokrywane dwustronnie stopem aluminium i cynku, co wzmacnia materiał i chroni go przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi;
 • poliestrowe – tj. pokrywane poliestrem o grubości wynoszącej do kilkudziesięciu mikrometrów; metalowy rdzeń kryty jest trzema warstwami: powłoką podkładową, pasywacyjną i cynkową.

Wartości te same w sobie dają duże możliwości wyboru ostatecznej formuły estetycznej. Nie tylko jednak kształt je upiększa. Wcześniej wymieniane powłoki często pokrywane są dodatkowymi warstwami ozdobnymi. W M3 Dachy w Radomiu dostępne są dla przykładu produkty wiodących marek, gdzie powłoka:

 • przypomina kryształki lodu, wygląda jednocześnie elegancko i niebanalnie,
 • ma postać drobnych kamyczków, opalizujących i odbijających światło,
 • z dodatkiem granulatów akrylowych i ceramicznych daje ciekawe efekty wizualne.

Innymi słowy blacha trapezowa może posiadać wiele różnych walorów estetycznych, co przyczynia się do zwiększenia spektrum jej zastosowań w budownictwie – a nawet może służyć jako ozdoba, gdy łączy się ją z innymi materiałami.

To rozwiązanie stosuje się najczęściej do:

 • pokrywania dachów różnego typu budynków,
 • pokrywania elewacji obiektów,
 • budowy garaży, komórek, warsztatów, składzików etc.,
 • pokrywania i zabezpieczania izolacji termicznej,
 • a także do innych zadań jak: pokrycie wiatrołapów, wiat, wykonywania nadbudówek, ogrodzeń.

Ponadto ten rodzaj pokrycia stosowany jest często w roli usztywniacza konstrukcji dachów, ale także poza budownictwem np. na burtach przyczep i ciężarowych samochodów.

Trwałość – cecha najważniejsza według inwestorów z Radomia

Omawiany produkt to materiał stosunkowo tani, a przy tym bardzo odporny, co – jak wynika z naszych doświadczeń – doceniają Klienci M3 Dachy z Radomia oraz innych miejscowości w całej Polsce. Szacuje się, że jego trwałość – przy zachowaniu pierwotnego wyglądu, wynosi 25 lat. Dotyczy to tych rodzajów, które są gruntowane w podstawowy sposób. Materiał pokryty poliestrem przetrwa bowiem co najmniej 50 lat. Wydaje się więc to okresem wystarczającym, by brać pod uwagę zakup dowolnej niezbędnej ilości. Taka inwestycja jest zawsze godna rozważenia.

Zobacz też Rodzaje pokryć dachowych a konstrukcja dachu. Praktyczne porady, cz. 1.

Menu