Jak uniknąć typowych błędów konstruując dachy?

Spis treści


Prawidłowe wykonanie dachów jest bardzo ważne w kontekście bezpieczeństwa i komfortu mieszkańców. Zapewnia długotrwałe użytkowanie i ochronę na przykład przed przedostawaniem się wody deszczowej do pomieszczeń. Już na etapie projektowania i układania pokrycia należy zwrócić uwagę, by nie doszło do nieprawidłowości. Jest to istotne w budownictwie jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym. W tym artykule omówimy najczęściej występujące problemy.

Wadliwy projekt wymaga poprawy

W celu zagwarantowania stabilności i trwałości połaci konieczne jest dokładne zaplanowanie konstrukcji, w tym pod kątem dopasowania więźby do geometrii dachów. Najczęstsze błędy projektowe dotyczą ustalenia nieprawidłowego kąta pochylenia połaci, maksymalnego obciążenia oraz rozpiętości. Bezpośrednim skutkiem takich nieprawidłowości bywa powstawanie nierówności na powierzchni lub krawędzi pokrycia, a także uginanie się i pękanie zabudowy poddasza.

Problemem może być dobór typu drewna. Należy zwrócić uwagę, aby było ono pozbawione sęków (mogą stanowić maksymalnie 25% przekroju belki), pęknięć oraz śladów po kornikach. Dopuszczalna wilgotność drewna, gdy mowa o dachach znajdujących się zwartej zabudowie, takiej jaką często spotykamy także w Radomiu, to 18%, a w przypadku budynków znajdujących się na otwartym terenie – 23%. Ważne jest również zabezpieczenie surowca – najlepsze efekty daje impregnacja ciśnieniowa, która wpływa jednak na wyższe ceny materiału. Niska jakość drewna powoduje niestabilność konstrukcji i ryzyko jej zawalenia się, a także pojawianie się zawilgoceń i zagrzybienia.

błędy przy montażu dachu

Błędy na etapie montażu oraz obróbki dachów

W trakcie wznoszenia konstrukcji mogą zaistnieć następujące problemy z dachami:

  • niedokładne zespolenie elementów więźby – nieprawidłowe spasowanie belek negatywnie wpływa na nośność, utrudnia równe ułożenie pokrycia dachowego,
  • nieodpowiednie rozmieszczenie łat, skutkujące tym, że dachówki będą wyglądały nieestetycznie (niektóre będą sprawiały wrażenie krótszych lub dłuższych od pozostałych),
  • brak dbałości o dachówki podczas transportu i wnoszenia po drabinie – skutkiem są pęknięcia, wgniecenia i zarysowania, które mają destrukcyjny wpływ na trwałość oraz wygląd powierzchni,
  • uszkodzenie folii w poszyciu dachu, na przykład w wyniku używania ostrych narzędzi, co skutkuje powstawaniem nieszczelności,
  • brak odpowiedniego spadku stropodachu, czego następstwem będzie nadmierne gromadzenie się wody,
  • nieszczelności w obrębie komina, lukarny i kosza, które wynikają ze zbyt wąskiej obróbki i powodują zawilgocenie termoizolacji,
  • nieumiejętne zamontowanie rynien, co prowadzi do pojawiania się zacieków i zabrudzeń na elewacji.

Błędy dotyczą również braku elementów, które są niezbędnym uzupełnieniem dla pokrycia. Chodzi o śniegołapy, stanowiące zabezpieczenie przed zsuwaniem się śniegu, a także drabinki i stopnice, pozwalające na bezpieczną konserwację przewodu kominowego i dokonywanie napraw standardowych, gdy mowa o dachach.

Wybór uznanego wykonawcy w Radomiu

By uniknąć nieprawidłowości podczas budowy dachów, konieczne jest zatrudnienie profesjonalnej firmy dekarskiej, mającej odpowiednie doświadczenie. Dobrym rozwiązaniem jest podmiot, który działa co najmniej kilkanaście lat na rynku i ma pozytywne opinie wśród Klientów. Warto zapytać, czy pracownicy stale podnoszą kwalifikacje – zapewnia to stosowanie najlepszych praktyk i jest standardem w M3 Dachy.

Ważne jest, by dekarz oferował kompleksowe usługi, w tym pod kątem dokonania niezbędnych pomiarów, doboru odpowiednich materiałów, wyznaczenia budżetu i ustalenia zapotrzebowania na dachówkę lub inny materiał. Istotne jest ponadto wykorzystywanie przez niego wyłącznie sprawdzonych wyrobów, pochodzących od renomowanych producentów. Daje to pewność, że konstrukcja będzie stabilna i zachowa swoją funkcjonalność przez wiele lat.

Przeczytaj również: Czym się kierować, by prawidłowo dobrać okna dachowe?


Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi

Jakie są najczęstsze błędy przy projektowaniu dachu?

Najczęściej występujące błędy projektowe to nieprawidłowy kąt pochylenia połaci, maksymalne obciążenie, rozpiętość oraz wybór materiałów nieodpowiedniej jakości.

Jak unikać błędów podczas montażu dachu?

Kluczowe jest dokładne zespolenie elementów więźby, właściwe rozmieszczenie łat i dbałość o materiały pokryciowe, aby uniknąć nierówności, pęknięć czy nieszczelności.

Dlaczego ważny jest wybór odpowiedniego wykonawcy?

Wybór doświadczonego wykonawcy gwarantuje stosowanie najlepszych praktyk, co zapewnia stabilność i trwałość konstrukcji dachowej.

Czy jakość materiałów ma wpływ na trwałość dachu?

Tak, wykorzystanie materiałów wysokiej jakości oraz ich odpowiednie zabezpieczenie, np. przez impregnację ciśnieniową, znacząco wpływa na trwałość i stabilność dachu.

Jak zapewnić długotrwałą stabilność dachu?

Zapewnienie długotrwałej stabilności dachu wymaga dokładnego projektowania, użycia materiałów wysokiej jakości, starannego montażu oraz wyboru doświadczonego wykonawcy.

Menu